BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

(NE)debilų generacija

Na štai, parašysime ką nors rimtesnio, truputį įsivelsime į reiškinį “tinklaraštininkų karai” ir pan. Žmonėms, kurie truputį pasivaikšto po Lietuvišką blogosferą šis pavadinimas turėtų kažką priminti. Ir taip tikrai, primena tokį Andrių Užkalnį ir jo straipsniuką apie mūsų (mano) kartą. :) Pavadintas jis nei gražiai, nei neteisingai Debilų generacijos ženklai. Yahoo avatarai: subtilus kvietimas smurtauti.

Gerbiu patį Andrių, nors manau, kad pykčio jame truputėlį per daug. Ir pats straipsnis iš pradžių buvo toks: “oho, teisingai čia.” Tik vėliau skaičiau ir skaičiau. Paskaitydavau po savaitės, po mėnesio ir vis neramia širdimi nukreipdavau akis nuo ekrano. Kažkas čia netaip. Kažkas netaip.
Brandinau, brandinau ir nusprendžiau parašyt atsakymą. Tikiuosi, pats pykčiu nepratrūksiu ir sugebėsiu tinkamai viską argumentuoti.

Kad viskas būtų dar aiškiau, esu beveik puikiai atitinkantis nupiešto “debilo” prototipą. Rašau šitą įrašą iš savo dievinamo balto Mac’o, šalia guli messenger bag’as, spintoje kito sezono laukia balti Nike sportbačiai, sėdžiu kavinėse, kurios turi nemokamą WiFi, mokausi privačiame universitete, mano siekiamybė yra turėti darbą, kuris būtų, cituoju “creative, inspiring ir promoutinti jų personal growth”
Tik mano bėda yra ta, kad aš nematau čia nieko blogo. Ir neskubėkit sakyti, kad aš koks išlepęs tėvų vaikelis, nes viskas bus paaiškinta.

“Jie visą laiką kalba apie tai, ko jie nusipelno. Įkyrūs, buki, pretenzingi aukos.”

Nusipelnėme gyventi geriau. Už ką? - iškart skuba klausti. O aš atsakau, kai mes gyvensime geriau, mūsų vaikai gyvens dar geriau, o vaikų vaikai…
Gyvenimas yra ne tik imti, bet ir duoti. Kokia šitos mūsų generacijos problema? Kad mes esam pilnai kapitalistai, nesedėję prie parlamento per naktį, nesuprantantys, ką reiškia, kai nėra kur nusipirkti batų (apskritai batų, o ne tų, kur per reklamą matėm). TAIP. Mes užaugom kitoje erdvėje. Ir manot mes nesam dėkingi? Manot kiekviena sausio 13d. ar vasario 16d. mums nieko nereiškia? Manot, kad žiūrėdami, kaip 1992 metais Lietuvos rinktinė iškovoja bronzą, mes nenubraukiam ašaros?
Visi į mus tik ir žiūri, kaip išlepintą Macbook’o ir Coffee inn’o kartą. Bet nieks nesupranta, kad esame po-zi-ty-ves-ni. Mūsų tėvai mums suteikė pamatą, išvalydami visą žemę nuo šlykščių nesąmonių ir mes to jau nebepatirsim. Bet, žinot, tikiu, kad mes būsim tie, kurie pastato namą.

Mes nenorim dirbti juodo darbo, nenorim nešioti plytų stroikėse, visi nori kurti, nori surasti savo kelią, visi kalba apie laisvę rinktis. IR GERAI. Kūryba, įkvėpimas - tai pasaulio varomoji jėga. Juodadarbius keičia mašinos, kompiuteriai. Vis dažniau ir dažniau. Bet kūrybininkų kompiuteriai niekada nepakeis. Žmogus tuo ir yra unikalus, kad geba generuoti idėjas! Tad kodėl to neišnaudojus visu šimtu procentų?

Mūsų kartos požymis yra tas, kad mes siekiame komforto. Išorinio, vidinio. Pakartosiu - siekiame. Ne laukiame. Ir vėlgi, tai tik dėl geresnio pasaulio. Mano manymu.

Individualybės. Šiais laikais didžiausia blogybė yra būti “pilka mase”. Nieko negali būti blogiau už sutapatinimą su “pilka mase”. Taigi, žmonės (jaunimas) siekia individualumo. Ir vėlgi - kas tame blogo? Orvelas rašė 1984-uosiuose apie tuos vienodus žmones, galbūt dabar kas parašys apie visus skirtingus.
Kišant mano nuomonę čia - įvairovė yra gerai. Spalvos. Nauji potyriai. Nemonotomiškas gyvenimas. Toks visuomenės įvairialypumas neleidžia tau pačiam dūlėti stagnacijoje, tu esi tiesiog priverstas judėti pirmyn, keistis, ieškoti naujų raiškos formų.

Daiktizmas. Panagrinėkime tai, kas Andriui kelia šleikštulį.
Messenger Bags. Taip, taip, atėjo tokia mada nešioti tašes. Na, čia pagrinde kalbam apie vyriškos giminės atstovus, nes moterys kaip turėjo rankines, taip jas ir tebeturi.
Taigi, kodėl jie reikalingi? Arba kodėl dažnai per mano petį jis būna permestas?
Pirma, tai visgi kai esi be mašinos, turi nemažai daiktų, kurie norėtum, kad būtų prie tavęs visą laiką (sąsiuvinys koks užsirašyti ką, akiniai, piniginė, telefonas ir dar visokie niekučiai nuo skėčio iki kvepalų), taigi juos susikrauni į šitą bag’ą ir esi ramus, viskas šalia. Kitas reikalas, jei daug ko nešiotis neturi, bet tarkim nenešioji švarko. Atsiprašau, bet išsipūtusios kišenės man atrodo dar idiotiškiau. Be to - žiauriai nepatogu, ypač jei daug judi, o išsitraukti reikiamą daiktą iš tos perpildytos kišenės išvis beviltiška.
Alternatyvos? Kuprinė. Taip, kartais tikrai neblogai ir patogu, ir talpu. Kita vertus tragiškai nedera prie rimtesnių rūbų ar rimtesnių situacijų. Kas dar? “Pyderaskės”. Va čia tai jau išvis nupušimas. Nežinantiems - čia tokios mažos mažos tašytės, kurių žmonės dažniausiai niekad nenusiėma. Nežinau, man toks “pyzdukas” atsiprašant kabantis prie kelnių jokio estetikos jausmo nekelia. Taigi messenger bags - win. (apie jų stilių nediskutuosiu, pats turiu konservatorišką juodą, be jokių raštų ir tiek.)

Apple. Taip, taip. Dabar visi nori apple’o. Tik dėl to, kad jis yra apple’as. Dėl šito nesiginčysiu, apie Mac’ą svajojau jau labai senai, o kai galiausiai atėjo galimybė jį gauti (ačiū nuostabiems tėvams :) ) jis buvo truputį nupopsėjęs. Kaip ray ban’ai ar stojimas į vadybą. Kita vertus, norėjau jo ne dėl to, kad jis baltas ir labai gerai atrodo, o dėl to, kad jis puikiai pritaikytas darbui su medijomis ir kaip tik šiandien nagrinėjau muzikos įrašinėjimo galimybes ir negalėjau sustot džiaugtis. iPod’ai, iPad’ai ir kt. Nežinau, neturiu, bet šiaip manau, kad daiktas geras, veikia gerai ir negenda. Per savo gyvenimą turėjau tiek sugedusių ausinių ir mp3 playerių, kad būtų išėjęs labai geras iPod’as, kuris, galiu lažintis, iki dabar veiktų.

Rūbai ir kt. Va čia mano karta man labiausiai patinka. Nes jie peržengė ribą. Pas Andrių komentaruose radau vieno žmogaus pasišaipymą iš “tų penkiasdešimtmečių, kurie vis dar trina džinsus”. O aš jiems sakau - super! Populiarieji fix’ai yra ne kas kita, kaip iš senelio garažo ištrauktas ir prikeltas dviratis, kiek turiu draugių, kurios iš naujo atranda savo mamos rūbus. Mes esam atviri. Mums negėda eiti į Humana, kai joje viskas po litą. Mes norim būti įvairūs, mes norim būti spalvoti, mes norim būti pozityvūs.

Taip, matyt, šita karta yra naujieji hipiai. Kurie toleruoja viską, nori būti ekologiški ir bla bla bla. Ir esu vienas iš jų, todėl mano nuomonė čia yra visiškai subjektyvi. Bet man patinka tai, kaip mes gyvenam ir aš nesu nusivylęs ir vien dėl to nesustosiu tikėti pasaulio gerove.

O kai galiausiai užsidirbsiu, dalykas kurį padarysiu - padovanosiu tėvams kelionę į Havajus. Viešai prižadu. Nes už kiekvieno mano patogaus žingsnio slypi daugelio metų tėvų darbas. Ir tą vertindamas aš auginsiu savo vaikus, kurių gyvenimo būdą gal pats keiksiu. Bet būsiu pamoką išmokęs. Stengiamės ne tik dėl savęs, stengiamės ir dėl kitų.

Ir mes liekam veržlūs, įvairūs, toleruojantys, daugiau ir plačiau besišypsantys. Tik nesam mes bukapročiai. Mes domimės istorija, domimės tuo, kas vyksta aplink mus. Mes grojam, šokam, piešiam, kuriam. Mes savanoriaujam. Mielu noru. Ne visiems rūpi jų CV eilutės. Jie tiesiog tai daro dėl gyvenimo.

O bukų visada bus. Tie patys buki žmonės parašo komentarus po Andriaus įrašu, skelbiančius, kad jis yra kokia nors akmens amžiaus liekana. Juos reikia smerkti. O gal geriau nekreipti dėmesio. Jie persipildę pykčiu.
Tegu juos užlieja ta LindyHop’ą iš naujo atradusi karta.

Padžiazuojam.

Patiko (0)

Rodyk draugams

1226 komentarai

 1. Blemba kaip Užkalnio straipsnis sunervino, kaip, po velnių, galima taip rašyti? Juokingiausia kad kritikos daug bet ji kažkaip pasirodė visiškai nepagrįsta. Toks aklumas.. :D ir atsvaros, gerosios alternatyvos visam tam jo aprašytam “blogiui” taip pat nepateikta. Be to, kaip ir gerai kažkas pakomentavo, pats Užkalnis savo avatare išdidžiai pozuoja su cigaru. Tiesiog kažkoks aklas trumparegiškas pepagrįstas pyktis. fui :D Gerai kad nepatingėjai parašyt Račai :D

  Justinas J. | 2010-10-20 | Atsakyti

 2. Brandus atsakymas į ne itin brandžiai išreikštą pasipiktinimą nežinia kuo. Šaunu, kad nepasidavei pagundai tiesiog agresyviai atsikirst.

  Katė Ant Palangės | 2010-10-21 | Atsakyti

 3. Šaunuolis, Povilai. Brandžiai, be pykčio, iš esmės. Tik nenustebsiu, jei Užkalnis parašys, jog ne apie tokius kaip Tu jis rašė ;)

  Justinas Žilinskas | 2010-10-21 | Atsakyti

 4. užkalnis pastebi temas ir sukelia bangas. tame yra jo gerumas. suikti su juo nebūtina, manau, kad jam to nelabai ir reikia.

  nemunas | 2010-10-21 | Atsakyti

 5. Šaunuolis. Užskaitau. Labiau labiau, nei Užkalnį :]

  Marcius Crap | 2010-10-21 | Atsakyti

 6. O kas tie Messenger Bags?

  Jurkis | 2010-10-21 | Atsakyti

 7. Povilai, geras straipsnis :) Mąstau panašiai, nes mums turbūt ir metų maždaug tiek pat.
  Beje, juokingas sutapimas, bet esu tuo pačiu būdu skolingas mamai kelionę į Kiniją.

  WU | 2010-10-21 | Atsakyti

 8. Povilai, labai šaunu, kad rašai ir nebijai pareikšti savo nuomonės, - vien tuo iškart paneigi mūsų kartos “bukumą”. Nors su daug kuo ir sutinku, yra kam ir paprieštaraučiau.

  Dėl gyvenimo gerėjimo sulig kiekviena karta visiškai sutinku, taip visada buvo ir turi būti, man taip tėvai ne vieną kartą yra sakę. Teisės į mokslą? Taip, kodėl gi ne. Juk negyvenam devyniolikto amžiaus Vokietijoje, kur reikėjo riboti mokslą, nes išsilavinusių žmonių skaičius buvo gerokai per didelis palyginus su darbo vietų skaičium. Kad tik daugiau protingų. Dėl rūbų wtf, nepatiko žmonėms pankai, paskui nepatiko emo, vėliau tck, o dabar atėjo šito stiliaus eilė. Messenger bags, macs – rock on, tikrai, matyt, patogu ir visa kita, bet.

  Čia dabar gal pasikėlusiai nuskambės ar dar kažką, nes pasiremsiu savo nelabai ilgalaike (kol kas) patirtimi, bet turėk omeny, kad Užkalnis gerai pažįsta tokią keistą salą kaip Anglija. Lietuvoj tų „debilų“ ne tiek daug. Žmonės su mac‘ais – tie, kurie turi šiek tiek daugiau pinigų (kas nėra nieko blogo, vėlgi, gyvenimo gerėjimas), o vaikinai su messenger bag‘ais – paprasčiauciai tie, kurie nori sitlingiau atrodyti ir nėra forsai. Čia viskas truputį kitaip yra iš tiesų. Visiškai pritariu Užkalnio replikai apie „gap year“ – didžioji dalis vyresnių studentų per tuos metus ne tik kad nedirbo, bet ir gerai pašvaistė tėvų pinigėlius, ką sėkmingai daro ir atvažiavę čia. Nelabai daug pažįstu studentų, kurie ruošiasi eiti dirbti, bet visi penktadieniais ramia sažine šliaužia po klubus, metro važiuodami neišlenda iš savo iPhone ekrano, o per pertraukas tarp paskaitų skundžiasi, kaip jiems tėvai nupirko iPad, nors jis jiems visai nereikalingas. Ta nemaloni masė egzistuoja, bet vėlgi, pritardama tau pasakysiu, kad kiekviena vyresnioji karta dažniausiai turi problemų su jaunesniaja karta, nes kažkaip žmonės vis tiek bijo pokyčių ir dažnai tikisi blogiausia. Užkalnis per daug agresyviai į viską reaguoja, tikrai nereikia skleisti tokios neapykantos, bet gal čia iš dalies tokia reakcija gali būti į tai, kad Lietuvoje žmonės negyvena taip gerai, kad galėtų sau leisti ieškotis to creative and inspiring job (kas su tuo blogai, beje?). Žodžiu, prievartos čia taikyti niekam tikrai nereikia, bet įvkėpiančio darbo (ar užsiemimo po pamainos Starbuckse!) ieškoti būtina, nes galbūt būtent tai ir yra raktas į tos Užkalnio taip keikiamos kartos žmoniškėjimą.

  Eglė | 2010-10-21 | Atsakyti

 9. super, šaunuolis. su malonumu suvalgiau tavo straipsnį.
  ir kaip jau kiti sakė, bet dar pasikartosiu - iš viso nuostabu,kad atsakei argumentuotai. aš tai būčiau supykus ir atrašius su pykčio banga:))

  virga | 2010-10-22 | Atsakyti

 10. Kitaip tariant, norėjau jo, tas “jo” yra Apple :) ne dėl to, kad norėjau, bet dėl mados.
  Jaunasis Račų šeimos atstovas pradėjo savo metraštį, šaunu. Hip Hip URA.
  Nereikia kritikuoti žmogaus, jūsų, tamsta, atžvilgiu Užkalnio, kai nesupranti jo minčių ir požiūrio į gyvenimą.
  Tik nereikia lia lia, kad tėvelis ant kelionės į Havajus neužsidirba :D
  Aš ir tai būdamas Pumpėnų kaimo laukų artojas pasidarau gero šlamančio iš burokų su kopūstais.

  Vyr. Traktoristas | 2010-10-22 | Atsakyti

 11. Mano kuklus atsakymas - čia:
  http://uzkalnis.popo.lt/2010/10/22/apie-betiksli-erzinima-ir-audru-provokavima/

  Dėkui dar kartą už dėmesį.

  Andrius Užkalnis | 2010-10-22 | Atsakyti

 12. Pinigus geriau paaukotum, jei tikrai rūpi aplinkiniai.

  Žvėris | 2010-10-22 | Atsakyti

 13. Jaunoji karta geri derybininkai ir pažadukai. Jie moka pagirti tėvelius (“tėvai mums suteikė pamatą, išvalydami visą žemę nuo šlykščių nesąmonių”), sukurti jiems viltingą viziją (“tėti, aš tave nuvešiu į Havajus”), bet mainais paprašyti Mac’o. Įdomu, kaip tekste apibrėžiama ta situacija: “atėjo galimybė jį gauti” :) Totalinis pozityvus likimo šypsnys :)

  Pastebėkime, prieš tai buvusi (Užkalnio?) karta pozityvumą būtų apibrėžusi taip – aš geriau iš tėvo nei lito neimsiu, visą vasarą braškę skinsiu, bet savo pirmą kompiuterį nusipirksiu, atsivežiu ir tėvui parodysiu. Tai va ta pikta karta šiuolaikinę Lietuvą ir pastatė… tokią, kokia ji yra. Bijau, kad stato ir toliau… ir dar ilgai statys.

  Kol kas pozityvumo daug xznj, daugiau tėvų pinigų leidimas, na bet čia anksti spręsti. Kiek žinau tekstą parašęs jaunuolis groja grupėje, tai va po 2 metų galima IR ČIA susitikti ir pažiūrėti, kur ta grupė bus nukeliavusi su messengerio maišeliu ir pozityviu mąstymu. Kol kas spręsti sunku…

  Pranas | 2010-10-23 | Atsakyti

 14. Jurki - Tokios kaip ir tašės. (Kaip kompo tašė, tik ne kompui skirta tarkim :) )

  Povilas Račas | 2010-10-23 | Atsakyti

 15. Pats smagiausias dalykas pasaulyje yra būti jaunuoliu, tokiu, kuris yra pakankamai protingas, kad turėtų svajonių, bet šiaip būtų neišsivystęs kvailelis, ir jomis tikėtų.
  Autoriau, išsisaugok šią savo rašliavėlę ir perskaityk po 10 - 15 metų, bus puiki humoreska

  Ignas | 2010-10-23 | Atsakyti

 16. Ignai, jei ir bus - tai gerai.
  Negi siūlote jau dabar juoktis iš gražių idėjų ir patapti niurzga? Ačiū, ne. :)

  Povilas Račas | 2010-10-24 | Atsakyti

 17. Gerb. autoriau,

  skaičiau pirmą A. Užkalnio straipsnį, tada jūsų atsakymą (buvo nuoroda). Man iš karto kyla keletas klausimų (apibendrinant, jūsų kartai, ne asmeniškai jums):
  1. Kas jums leidžia manyti, kad nesate pilkoji masė? Rengiatės panašiai (prie Coffee Inn matosi), elgiatės panašiai, rašinėjate į blogus ar feisbuką (kokias nors giliai filosifines mintis), perkate panašius daiktus etc. Kažkaip nepanašu į nesusitapatinimą.
  2. Kas jums leidžia teigti, kad jau esate tokia visai nepriklausoma asmenybė? Visi Apple pirkėjai dažniausiai yra marketingo paveikti ir perka beprotiškai brangius Appple produktus, nors triskart pigesnis konkurento produktas atlieka tą patį (pvz. Nokia). Kitaip nesuprantu to maniško Apple produkcijos pirkimo.
  3. Kas jums leidžia manyti, kad kiekvienas yra vertas “creative, inspiring ir promoutinti jų personal growth” darbo? Kuo blogas yra statybininko darbas? Kuo blogas staliaus darbas? Ar jūs įsivaizduojate, kaip sunku pastatyti gerą namą? Teko susidurti su keliais jaunesnės kartos (jau apple kartos) atstovais. Nebuvau sužavėtas. Net nebuvo įmanoma normaliai padiskutuot (nelabai mato toliau savo pasaulėlio ribų).

  Komentatorius | 2010-10-24 | Atsakyti

 18. Juokiasi puodas, kad katilas juodas?

  Ilgai postringaujama apie jaunosios kartos tolecancija, apie po-zi-ty-vu-ma (su visais bruksneliais), ir t.t. Taciau po akimirkos visa tai kazkur isgaruoja, ir jau teigiama, kad “Pyderaskės” (a.k.a “sling bag”) tai “jau išvis nupušimas” :)

  Nors “Pyderaskė” tera tas pats “messenger bag”, tik truputi mazesnis (t.y. neorientuota i moksleivius/studentus, kurie A4 lapus nesiojasi). Tad jei raktai, telefonas, pinigine, ir pan. puikiai telpa i mazesni krepsiuka (kuris veliau puikiai telpa i daugumos automobiliu dureles, daiktu loveli tarp sedyniu, ar pan.) - kam tampytis “messenger bag” ar kuprine?

  Zodziu pasigendu ne tik nuoseklumo, bet ir elementarios logikos :)

  v | 2010-11-02 | Atsakyti

 19. Būtent! Juokiasi puodas…

  ““Pyderaskės”. Va čia tai jau išvis nupušimas. Nežinantiems - čia tokios mažos mažos tašytės, kurių žmonės dažniausiai niekad nenusiėma. Nežinau, man toks “pyzdukas” atsiprašant kabantis prie kelnių jokio estetikos jausmo nekelia. ”

  Tai ar jau tokie ‘mes atviri’..?!

  Justė | 2010-11-02 | Atsakyti

 20. Individualumas, my ass… Tie visi snargliuoti wannabe
  enteleGtualai su savo “creative, inspiring ir personal growth” yra tokie individualūs, kad atrodo kaip konclagerio gyventojai su vienodomis uniformomis. Skudurai — bala nematė, bet šlykščiausia, kad ir visos jų mintys yra tokios pat uniforminės, standartinės, be jokio polėkio, kažkur nugirstų enteleGtualių šnekesių atrajos; net ir rašo jie visi (įskaitant šito pasisakymo afftarių) pagal tą patį kurpalį ir su tom pačiom vienodom idiotiškom skyrybos klaidom. Ir dar jie peza kažką apie creatyvumą? Jau einu vemPt…

  KrienaZ-2 | 2010-11-02 | Atsakyti

 21. Mielai permetu akimis kai kuriuos gerb. A. Užkalnio rašinius, maloniai pakrizenu iš jo taiklių ir šmaikščių pastabų apie EKORALIBUS ar RUSAMYLIUS, tačiau šį kartą nustebau. Nustebau, nes pasirodė keista, kad dabartiniai savo požiūrio į paasaulį drąsiai parodyti nebijantys jauni žmonės jam užkliūva it kokiam 1984-jų komjaunimo klapčiukui ar rašalo prisisrėbusiam rusakalbiui gatvės MORDOBYCAI - negrabiai smilkinius išsiskutę, pigiais sandulietais apsiavę, GRAFKIŲ prisisegioję, traškančių DAF, TRIO, ACDC ar SPARKS įrašų besiklausantys lietuviškieji tarybiniai a la pankai.

  Povilas G | 2010-11-17 | Atsakyti

 22. Miela, Juste

  Manau persistengi kritikuodama gerb. Povila. Jei pati nesugebi geresnio straipsnio parasyti, manau turetum susilaikyti ir nereiksti savo nuomones internetineje erdveje. tikiuosi isiklausysi i mano prasyma. Is anksto dekui. Povilai, linkejimai. Straipsnis nuostabus, o Juste istiek perzenge ribas.

  Raminta | 2010-11-26 | Atsakyti

 23. Brandus atsakymas į ne itin brandžiai išreikštą pasipiktinimą nežinia kuo.

  Teisines paslaugos | 2010-12-10 | Atsakyti

 24. Major thanks for the article post. Will read on…

  Lai Mccargo | 2011-03-19 | Atsakyti

 25. Hello! I simply wish to give a huge thumbs up for the good information you may have right here on this post. I might be coming again to your weblog for extra soon.

  Venetta Rumer | 2011-03-19 | Atsakyti

 26. This actually answered my drawback, thank you!

  Kasandra Petrillo | 2011-03-19 | Atsakyti

 27. Thanks for posting. I bookmarked this. Will check back often. :)

  Moving Companies MA | 2011-03-19 | Atsakyti

 28. Couldn?t be written any better. Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

  venus razor coupons | 2011-03-19 | Atsakyti

 29. Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I would like to see more posts like this .

  BMW f650GS | 2011-03-19 | Atsakyti

 30. Can you please let us know how do you speci